کاهش چشمگیر ساخت و ساز در فروردین ماه

بررسی‌های آماری در حوزه ساختمان نشان داد که شاخص کل در فروردین ماه 1400 با ثبت 40.5 نسبت به ماه قبل کاهش قابل ملاحظه‌ای داشت که نشان دهنده کاهش فعالیت‌های کسب و کار در فروردین نسبت به اسفند است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی، عدد شامخ کل در فروردین ماه ۱۴۰۰ نسبت به ماه گذشته کاهش قابل ملاحظه ای داشت.

تعطیلات نیمه اول فروردین ماه همزمان با عید نوروز و تداوم تعطیلی بسیاری مشاغل با افزایش شیوع ویروس کرونا علل عمده کاهش گسترده میزان فعالیتها در فروردین ماه بود.

براساس اطلاعات آماری، شاخص های میزان سفارشات جدید ، سرعت انجام سفارشات، میزان مواد اولیه و تجهیزات خریداری شده و  میزان بکارگیری نیروی انسانی کاهش یافتند.

شاخص قیمت خرید مواداولیه افزایش یافت. اما شاخص های میزان کارهای معوق و میزان صادرات اندکی کاهش یافتند. رقم شاخص قیمت فروش اندکی در جهت افزایش پیش رفت که در صورت تداوم افزایش قیمت مواد اولیه در ماه های آتی، رقم این شاخص افزایش بیشتری را در ماه های آینده تجربه خواهد نمود و این امر با کاهش میزان سفارشات، بر میزان فعالیتهای کسب و کار در بخشهای تولید و ارائه خدمات صدمات بیشتری وارد خواهد نمود. شاخص میزان مصرف حامل های انرژی نیز کاهش یافت. شاخص میزان فروش نیز  نسبت به ماه گذشته کمتر شد.

علیرغم مشکلات موجود، شاخص انتظار بهبود فعالیتهای کسب و کاردر بین فعالان بخش ساختمان افزایش یافت و  با جای گیری در  بالای عدد ۵۰، انتظار رونق بیشتر در اردیبهشت را نشان می دهد که البته با توجه به انتظار رونق فعالیتهای ساختمانی در اردیبهشت هر سال نسبت به فروردین، این پیش بینی دور از ذهن نیست.

صنعت ساختمان براساس استاندارد بین المللی طبقه بندی کلیه فعالیت‌های اقتصادی (ISIC)، به سه گروه اصلی ساخت بنا، مهندسی عمران و فعالیت های ساخت و ساز تخصصی ساختمان دسته‌بندی می‌شود. در یک تقسیم بندی دیگر، بخش ساختمان شامل دو بخش کلی مسکونی و غیرمسکونی (تجاری و عمرانی) است.

در بخش مسکونی طبق گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت معاملات مسکن نسبت به ماه گذشته در تهران (به عنوان نمونه آماری بزرگ از کل کشور)، ۳.۱ درصد کاهش یافت. تعداد معاملات نیز در تهران ۶۰.۳ درصد کاهش یافت. تعطیلات گسترده در فروردین و نیز مشخص نبودن وضعیت قیمت املاک در کاهش معاملات و از سوی دیگر کاهش قیمت بازارهای موازی در کاهش قیمت مسکن موثر بود

منبع:

khabaronline.ir/news/1511207