پرداخت وام ۲۰۰ میلیونی خرید مسکن به زنان

زنان سرپرست خانوار می‌توانند وام ۲۰۰ میلیون تومانی با سود ۴ تا ۹ درصدی دریافت کنند. اما تسهیلات خرید مسکن شامل کدام دسته از زنان سرپرست خانوار می‌شود و شرایط دریافت وام ۲۰۰ میلیونی مسکن چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روز گذشته متوسط قیمت مسکن در تهران اعلام شد. گزارشی که نشان می‌داد در تیر ماه قیمت هر متر مربع خانه در پایتخت بیش از ۳.۱ میلیون تومان افزایش داشته و متوسط قیمت هر متر واحد مسکونی به ۳۰ میلیون تومان رسیده است.

رشد قیمت مسکن چنان بوده که تسهیلات خرید مسکن را بی‌ارزش کرده است. چراکه با وام مسکن تنها می‌توان بین ۴ تا ۸ متر از یک واحد مسکونی را خرید.

اما اکنون ستاد ملی زنان و خانواده بسته حمایتی کمک به تامین مسکن زنان سرپرست خانوار را تصویب کرده است. طرحی که بر اساس آن زنان سرپرست خانوار می‌توانند وام ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن دریافت کنند.

اما شرایط دریافت این وام چیست و قدرت خرید آن چقدر است؟

آنگونه که ابراهیم صادقی‌ فر، معاون فرهنگی اجتماعی وزارت کار اعلام کرده زنان سرپرست می‌توانند وام ۲۰۰ میلیون تومانی خرید مسکن دریافت کنند. اقساط این وام، برای زنان سرپرست خانوار دهک‌های یک تا سه تنها ۴ درصد و برای دهک‌های چهار تا شش حدود ۹ درصد است.

هچمنین  سهم آورده نقدی زنان سرپرست خانوار برای مالکیت یک واحد مسکونی ۸۰ متری، تنها ۳۰ میلیون تومان  است که این مبلغ را باید هنگام تحویل واحد مسکونی پرداخت کنند.

اما در این طرح حمایت‌های دیگری هم مشخص شده است. مثلا زنان سرپرست خانوار از پرداخت هزینه عوارض صدور پروانه ساختمان معاف هستند. همچنین علاوه بر دریافت وام، برخی از نهادها هم به متقاضیان خرید مسکن کمک بلاعوض می‌کنند. از آن جمله کمک بلاعوض ۳۰ میلیون تومانی توسط دولت، پرداخت ۳۰ میلیون تومان نیز به‌عنوان کمک بلاعوض توسط دستگاه‌های حمایتی از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مستضعفان و حساب ۱۰۰ حضرت امام (ره)، از جمله اقدماتی است که در این مصوبه پیش بینی شده است.

وی خاطر نشان کرد:زنان کارگر سرپرست خانوار که در سامانه طرح اقدام ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی ثبت نام کرده‌اند نیز مشمول این مصوبه خواهند بود.