ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی و تاثیر آن بر قیمت آهن آلات

همانطور که اطلاع دارید طرح جهش تولید و تامین مسکن با هدف ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، اخیرا توسط مجلس به تصویب رسیده است و جزو اخبار مهم چند ماه‌ گذشته ایران به شمار می‌آید. اما چگونگی اجرای این طرح و کیفیت واحد‌های تولید شده با توجه به سابقه دولت‌های گذشته در اجرای طرح‌های مشابه، از جمله مواردی است که نگرانی‌هایی برای مردم ایجاد کرده است. برای بررسی این طرح و تاثیر احتمالی آن بر روی اقتصاد ایران، و مشخصا بازار آهن به عنوان یکی از مرتبط‌‌ترین بازارهای موجود با صنایع ساختمان سازی، تا آخر همراه ما باشید.

شرایط مسکن با روی کار آمدن دولت جدید

مدیریت و تنظیم شرایط بازار مسکن و کنترل قیمت خرید و اجاره، یکی از مواردی است که دولت جدید در کنار مسائل مهمی مانند تحریم و بیماری کرونا جزو اولویت‌های خود قرار داده است. با توجه به لزوم تامین مسکن به عنوان یکی از ارکان اساسی زندگی مردم و نقش موثر آن در زمینه تشکیل خانواده و ازدواج جوانان، ساماندهی شرایط مسکن قطعا جز اولویت‌های دولت جدید به شمار می‌آید. طرح جهش تولید و مسکن نیز با توجه به مسائل گفته شده از جمله اقدامات دولت جدید می‌باشد که در راستای مطالبات مردم و به منظور رفع مشکل کشور تدوین شده است.

پیشنهاد خواندن: قیمت روز انواع میلگرد

چگونگی اجرای طرح جهش تولید و تامین مسکن

هدف اصلی از این طرح، جبران کمبود‌ مسکن و ساماندهی عرضه و تقاضا به خصوص در کلان شهرها می‌باشد. اما این طرح نیز به مانند سایر طرح‌ها، نیازمند الزامات و پیش‌نیاز‌هایی است. باید دید که آیا دولت جدید توانایی تامین موارد گفته شده و ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دارد؟
از جمله امکانات و الزامات مورد نیاز تحقق طرح جهش تولید و تامین مسکن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تخصیص زمین ارزان قیمت در اقصی نقاط کشور
 • تامین مصالح مورد نیاز برای ساخت
 • تامین بودجه و منابع مالی مورد نیاز با در نظر گرفتن شرایط تورم کشور
 • در نظر گرفتن جنبه‌‌های زیست محیطی
 • رعایت قواعد و ملزومات ساخت، هم در بخش استحکام و ایمنی و هم در بخش کیفیت و امکانات رفاهی

با توجه به مقدار بالای نقدینگی مورد نیاز جهت انجام پروژه و ناتوانی بانک‌ها و دولت در تامین آن، مجلس استفاده از ابزار صندوق‌های زمین و ساختمان را برای تامین مالی این بخش پیش بینی کرده است که یکی از بهترین روش‌ها برای جلب مشارکت مردم می‌باشد. البته بانک‌ها در تامین بخشی از منابع مالی طرح نیز مشارکت دارند. از دیگر موارد مورد نیاز جهت اجرای طرح، لزوم مدیریت قیمت مصالح و آهن‌آلات ساختمانی است که دولت این موضوع را به وزارت‌های اقتصاد و صمت( صنعت، معدن، تجارت) سپرده است تا نظارت و اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند. موارد اشاره شده تنها بخشی از امکانات و پیش‌نیاز‌های لازم جهت انجام چنین طرحی می‌باشند و برای ترمیم و تقویت شرایط مسکن و عرضه و تقاضا، نیاز به حمایت و همکاری تمامی ارگان‌ها و نهاد‌های دولتی و خصوصی خواهد بود.

طرح‌های گذشته دولت درباره مسکن

طرح مسکن مهر و طرح ملی مسکن دو طرح دولت‌های قبلی در راستای ساخت واحد‌های مسکونی و با هدف خانه‌دار شدن قشر‌های کم درآمد جامعه می‌باشند که به ترتیب در زمان ریاست آقای احمدی نژاد و آقای روحانی اجرا شدند. طرح مسکن مهر در پایان دولت دهم و به صورت نیمه‌کاره به دولت یازدهم تحویل داده شد. دولت یازدهم پس از روی کار آمدن، اقدام به تکمیل طرح مسکن مهر کرده و علاوه بر آن و با توجه به شرایط نامناسب مسکن، طرح ملی مسکن را نیز تصویب نمود که با سیاست تحریک تقاضا و افزایش عرضه اجرا می‌شود و نسبت به طرح مسکن مهر متفاوت می‌باشد. دولت جدید نیز با استفاده از تجربه طرح‌های گذشته و بررسی آن‌ها طرح جهش تولید و تامین مسکن را تدوین کرده و در جهت تکمیل طرح‌های گذشته اقدام خواهد کرد.

مزایا و معایب طرح جهش تولید و تامین مسکن بر زنجیره فولاد

اجرای طرح جهش تولید و رونق گرفتن دوباره ساخت و ساز در ایران یکی از عوامل کلیدی در جهش دوباره اقتصاد کشور می باشد. به طور کلی، انبوه سازی مسکن نه تنها در ایران بلکه در هر کشوری، منجر به اشتغال زایی در بخش‌های مختلفی خواهد شد و بسیاری از واحدهای صنعتی را با خود به حرکت در خواهد آورد. نظر به وابستگی بسیار زیاد صنعت ساختمان سازی به محصولات فولادی، می‌توان گفت که صنعت آهن و فولاد ایران در تمامی بخش‌های تولیدی نظیر شمش‌ریزی و شکل ریزی انواع مقاطع آهنی از این قاعده مستثنا نبوده و سهم زیادی از ارتقا سطح اقتصادی، متوجه این بخش خواهد شد. مزایای احتمالی این طرح در زنجیره فولادی کشور، شامل موارد زیر است:

 • رونق گرفتن بازار خرده فروشی آهن آلات
 • افزایش ظرفیت تولید کارخانه‌ها
 • گسترش فعالیت در چرخه حمل و نقل

از سوی دیگر علی‌رغم مزیت‌های گفته شده، این طرح می‌تواند معایب بالقوه‌ای نیز داشته باشد. معایبی همچون:

 • افزایش قیمت ناشی از ریسک احتمالی خریداران آهن‌آلات به صورت سرمایه گذاری
 • به مشکل خوردن کارخانجات تولیدی در زمینه مواد اولیه
 • از بین رفتن تعادل بین عرضه و تقاضا، در صورت عدم مدیریت و نظارت همه‌جانبه
 • آسیب به کل طرح، در صورت مشکل در هر یک از صنایع تامین کننده صنعت فولاد و صنعت سیمان

توجه نکردن به تعادل بین عرضه و تقاضا می‌تواند از جمله معایب احتمالی این طرح به حساب بیاید که در صورت عدم کنترل، برتری تقاضا نسبت به عرضه، باعث گرانتر شدن قیمت مصالح ساخت و ساز و همچنین پررنگ شدن حضور افراد واسطه در زمینه معاملات خواهد شد. باید دید دولت جدید در زمینه کنترل تعادل بین عرضه و تقاضا چه تمهیداتی خواهد اندیشید.

پیش‌بینی شرایط بازار آهن در زمان اجرای طرح

بر اساس مطالب گفته شده، می‌توان پیش‌بینی کرد که طرح جهش تولید و تامین مسکن که از اهداف اصلی دولت جدید می‌باشد، تنها در صورتی به موفقیت کامل خواهد رسید که مدیریت و نظارت همه‌جانبه‌ای در خصوص همه‌ی ابعاد این طرح، صورت پذیرد. عدم پیش‌بینی مناسب از منابع مالی و مصالح ساختمانی و آهنی مورد نیاز برای انجام این پروژه، می‌تواند به صورت معکوس عمل کرده و با از بین رفتن تعادل بین عرضه و تقاضا، مسکن با شیب بیشتری دچار افزایش قیمت شود.
اما از سویی دیگر، اجرای صحیح و مهندسی شده این طرح در کنار نظارت و برخورد قانونی با عوامل اجرایی علاوه بر افزایش اشتغال در بخش‌های مختلف صنعتی، توانایی برگرداندن ثبات به بازار مسکن در کشور را دارد.
جهت بررسی روزانه شرایط بازار و آخرین قیمت محصولات فولادی می‌توانید به سایت foolazh.com مراجعه کرده و از مطالب مرتب و مقالات داخل سایت استفاده نمایید.